توضیحات رییس سازمان پرشکی قانونی درباره وضعیت پرونده‌ «کیارستمی» کالبدشکافی انجام نشده ، علت فوت را نمی توان دقیق اعلام کرد

[ad_1]

 

احمد شجاعی رییس سازمان پرشکی قانونی طی سخنانی در نشست خبری به ارائه عملکرد سازمان پزشکی قانونی در سال ۹۵ پرداخت و اظهار کرد: در سال ٩٥ یک میلیون و ٧٦٠ هزار و ٨٥٣ فقره پرونده را مورد بررسی قرار دادیم و رشد ٢/١ درصدی نسبت به سال ٩٤ را شاهد بودیم.

 

رییس سازمان پزشکی قانونی در خصوص پرونده های مربوط به قصور پزشکی خاطرنشان کرد: در این موارد شکایت مستقیم به ما ارسال نمی شود، بلکه شکایات به محاکم قضایی فرستاده می شود و مراجع قضایی برای انجام کار کارشناسی موارد را به پزشکی قانونی می فرستند. در این مورد رشد قابل توجهی وجود داشته است و علت این افزایش آگاهی و شناخت بیماران و همچنین افزایش آمار عمل های جراحی و درمانی بوده است که طبعا به افزایش قصور پزشکی منجر شده است. در مورد قصور پزشکی در سال ۹۵ هفت هزار و ۲۱۴ پرونده شکایت بیماران به دست ما رسید که این میزان به نسبت سال ۹۴،  ۲۷/۲ درصد رشد داشته است.

شجاعی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه پرونده پزشکی کیارستمی به پزشکی قانونی ارسال شده است یا نه؟ اظهار کرد: پرونده فرستاده شده، اما چون معاینه جسد و انجام آزمایشات صورت نگرفته است، بر چه اساسی می توان قضاوت کرد. سازمان پزشکی قانونی متولی علت فوت، تعیین قصور و میزان قصور پزشکی است. در این پرونده باید بر اساس گفته ها و مدارک موجود در پرونده قضاوت کرد که کار بسیار سختی است. نمی توان علت فوت را دقیق تعیین کرد. نظام پزشکی تیمی را تشکیل داد و پس از جمع بندی نظریه ای ارائه کرد، اما پزشکی قانونی رسما نظریه ای ارایه نکرده است.
 
رئیس سازمان پزشکی قانونی تصریح کرد: قبل از شکایت خانواده مرحوم جلسات تخصصی در نظام پزشکی شروع و اظهارنظرها ارایه شد و قصور پزشک و درمان، تشخیص و منجر به رای انتظامی شد. اولیای دم در دادسرای عمومی و انقلاب تهران شکایت کردند و دادسرا پرونده را برای تعیین قصور پزشکی و میزان قصور به پزشکی قانونی ارسال کرد که سه سری کارشناسی تخصصی صورت گرفت و جواب همه اینها به دادسرا ارایه شده است.
 
وی ادامه داد:  پاسخ‌ها صریح روشن و واضح است. کمیسیون کارشناسی پزشکی قانونی موظف به پاسخگویی به سئوالات دادگاه است . باتوجه به اینکه کالبدشکافی انجام نشده علت فوت را نمی توان دقیق اعلام کرد. چند صفحه توضیحات پزشک معالج است که این توضیحات را نمی توان پرونده بالینی عنوان کرد.

قدیرزاده در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص عملیات تروریستی اخیر و اینکه آیا شناسایی افرادی که عملیات انتحاری انجام داده بودند به عهده پزشکی قانونی است؟ عنوان کرد: بله، شناسایی همه این افراد بر عهده ما بوده است، ما بررسی می کنیم، البته این افراد و چهره هایشان  شناسایی شده بود. سیستم امنیتی این افراد را می شناختند باز هم به خاطر اطمینان خاطر فایل ژنتیکی این افراد را نیز ما در اختیار داشتیم که اگر در آینده ادعایی شود امکان اثبات فراهم باشد.

وی در مورد اینکه آیا اجساد تروریست های اخیر در اختیار خانواده‌های شان قرار گرفته است یا خیر، گفت: اجساد تحویل مقامات امنیتی شد تا آنها خودشان تصمیم بگیرند.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *